letöltés GeoTIFF fájl (15 MB, TIFF)
letöltés Google Earth fájl (KMZ)
A köd tulajdonképpen nem más, mint egy földközelben elhelyezkedő felhő. A köd föld-és vízfelszín felett egyaránt elhelyezkedhet. 2011. szeptember 22-én Délkelet-Szibériában, a Bajkál-tó felett alakult ki a képen látható meteorológiai helyzet. A felvételt az Aqua műhold MODIS (Moderate Resolution Imaging Spectroradiometer) egysége készítette.
A köd szinte tökéletesen követi a tó formáját, egyedül a délkeleti végén vékonyodik kissé el és csak pár helyen hagyja ködmentesen a vízfelszínt. Amikor a hideg levegő melegebb vízfelszín fölé áramlik, némi víz a felszínről a hideg levegőbe párolog, amivel túltelítetté teszi, vagyis a relatív páratartalma eléri a 100 százalékot. A jelenséget egyaránt nevezik párolgási ködnek, gőz-ködnek de tengeri füstnek is - mondja Michael Pidwirny, British Columbia Egyeteméről. A meteorológusok definíciója szerint akkor beszélhetünk ködről, ha a látástávolság kevesebb, mint 1 kilométerre romlik a földfelszín mentén.
A Bajkál-tó 25 millió éves és körülbelül 1700 méter mély, amivel kiérdemli a Föld legidősebb és legmélyebb tavának címét. Az UNESCO jelentése szerint a Föld nem fagyott édesvízkészletének közel 20%-át a világörökségi védettség alatt álló tóban találhatjuk.
Forrás: NASA Earth Observatory
Utolsó kommentek