letöltés nagyméretű kép (5 MB, JPEG)
letöltés nagyméretű kép (5 MB, JPEG)
Kína legnyugatibb részén fekszik a Tarim-medence, aminek része a Taklamakán, a legnagyobb, legforróbb és legszárazabb kínai sivatag. Homokdűnék borítják a Taklamakán-sivatag mintegy 85%-át, melyek gyakran erőteljes homokviharokat táplálnak anyagukkal. Távol az ázsiai monszunoktól és a sarki viharoktól a központi medence kevesebb mint 10 milliméter csapadékot kap évente. Ilyen száraz környezetben a növényzet ritka, de még találni némi vegetációt, ami nyaranta képes többé-kevésbé elboldogulni.
A Kunlun- és a Tien-san-hegységekből lefutó vizek folyókat táplálnak, melyek a vegetáció vízellátását biztosítják. A fenti képeket 2011. január 26-án (fent) és augusztus 6-án (lent) a NASA Aqua műholdjának MODIS egysége készítette.
A januári képen hó borítja a Tarim-medencétől északra és nyugatra található hegységek csúcsait, a medence maga pedig barna árnyalatokban látszik. Az augusztusi képen a hó sok hegyről visszahúzódott, míg a hóolvadás által felszabadult nedvesség biztosította az élethez szükséges nedvességet a medence határvonala mentén.
A Kunlunból lefolyó vizek által táplált Hotan-folyó északi irányba fut - de csak az év egy bizonyos szakaszában. A folyóvölgy januárban száraz, de augusztusban már növényzet szegélyezi.
A medence északi határa mentén a Hotan a Tarim-folyóba torkollik, ami több zöld területet kapcsol össze az augusztusi képen. A Tarim-folyó egy közel 500 km hosszú területet lát el vízzel. Lombhullató erdők, nyárfák szegélyezik a folyót nyáron. Ezek az erdők megkötik a homokos talajt és tompítják a száraz éghajlat hatását. Amióta az ember is megjelent e területen néhány ilyen erdőt kivágtak, hogy öntözött növényeknek hozzanak létre vele termőhelyeket.
Forrás: NASA Earth Observatory
Utolsó kommentek